RK-AMP500
500W Class-D Power Amplifier (Voice Alarm EN54-16 Certified, Safety CE/CB Certified)
RK-AMP500, 500W Digital Power Amplifier, is used to amplify the audio signal to drive loudspeakers. It is reliable, efficient and light-weight. Automatic fault detection and self-protection RK-AMP500 can self-protect from overheating, overcurrent, overvoltage, undervoltage, overload or short circuit. For example,
when the internal temperature reaches its critical limit, the overheat protection circuit will shut down the power amplification module and activate the protection indicator light on the front panel. RK-AMP500 can detect power supply errors automatically during operation. The built-in fuse will provide overcurrent protection to the main power supply. In the event of a main power supply failure, the backup power (24V DC) is activated
| Main power supply | AC 100 V … 240 V 50/60 Hz |
| Backup power supply | 21.5 V DC … 28.5 V DC |
| Relative humidity | <95%, without condensing |
| Operating temperature | 10°C … +55 °C |
| Storage temperature | -40°C… ~ +70°C |
| Dimension | W: 482 mm H: 88 mm D: 407 mm |
| Net weight | 11.2 kg |
| Power consumption | <700 W |
| DA output | 70 V / 100 V |
| SNR | 100 dB ± 5%, A-weighted |
| THD | <0,1% (at 1/3 rated power. 1kHz) |